سوغات و صنایع دستی

https://rent32.org/fa/images/persian-carpet-cf269f7e.jpg
 

                                                                                          شرکت بین المللی الو رنت ایران
فرش ایرانی

فرش ایرانی از شهرتی جهانی برخوردار است. هنر در ایران صنعتی فاخر به شمار می آید به همین دلیل صنایع دستی ایران از معروفیت خاصی برخوردار است. امروزه تعداد زیادی به صورت پاره وقت و تمام وقت در کارگاههای تولید صنایع دستی مشغول به کار هستند. از جمله سوغاتی های ایران می توان به فرش، گلیم، جاجیم، سفال¬، جواهرات و همچنین انواع شیرینی ها از جمله گز، سوهان و شیرینی های محلی، اشاره نمود. ایرانیان در عین ساده زیستی همواره خواهان زندگی در محیطی زیبا بوده اند. این طرز تفکر الهام بخش هنرمندان بسیاری از ملل مختلف بوده است. در حدود 320 نوع صنایع دستی ایرانی وجود دارد که برخی از آنها قدمتی 9000 ساله دارند. این صنایع دستی شامل فلزکاری، سفالگری، نجاری، چرم و غیره می باشد.

فرش معروف چهال شتر که مربوط به شهرکرد می باشد  یکی از بی نظیر ترین  فرش های جهان می باشد و با گذر زمان ارزش آن بیشتر می شود 

مینا کاری تخصصی در اصفهان

میناکاری هنری است که سابقه ای در حدود پنج هزار سال دارد و از صنایع دستی شهر اصفهان محسوب می شود. امروزه این هنر بیشتر بر روی مس انجام  می شود، ولی می توان آن را بر روی طلا و نقره نیز به عمل آورد.

اوج این هنر به دوره سلجوقیان باز می گردد، که تهیه ظروف برنجی و مینا کاری رواج داشته است.

در شهر اصفهان نیز مینا کاری از جایگاه خاص و ممتازی برخوردار است. در حقیقت نقش ها و نگارهای مینا کاری به نحوی الهام گرفته از طرح هایی است که در ساخت نمای مساجد استفاده می شده. نقش های پرپیچ و خم و رنگ فیروزه ای که در ساخت ظروف مینا مرسوم است شما را به یاد گنبد های فیروزه ای مساجد کهن اصفهان می اندازد.

.

برای ساخت ظروف مینا از ورق مس استفاده  می شود. قبل از انجام طراحی ظرف مسی خام را با لعاب سفید لعاب کاری می کنند. البته برخی از ظروف خاص و سفارشی قبل از انجام لعاب کاری توسط استادان قلم کار نقره قلم کاری شده و برجستگی های زیبا روی آنها شکل می گیرد و سپس لعاب کاری می شوند. پس از آن مرحله طراحی و رنگ آمیزی ظرف آغاز می گردد. در گذشته از رنگ های معدنی استفاده  می شد اما امروزه از رنگ های کوره ای استفاده می شود که بهترین نوع آن رنگ های آلمانی هستند. این مرحله بیشترین زمان را می برد. بعد از طراحی و پایان رنگ آمیزی ظروف را به کوره می فرستند. برای این که در حین حمل به محل کوره، رنگ ها بر اثر تماس دست پاک نشوند کمی آنها را با شعله مستقیم حرارت می دهند و سپس آنها را به کوره می فرستند. اگر ظروف کمی زودتر از کوره خارج شوند رنگ ها ترک می خورند واگر کمی دیرتر خارج شوند ممکن است رنگ ها بسوزند. بنابراین این مرحله بسیار حساس است و فقط افراد ماهر این کار را انجام می دهند.

.

کیفیت ظروف مینا به بدنه مسی و ظرافت و دقت اجرا بستگی دارد. برای نمونه های ارزان قیمت از ورق مس نازک و برای نمونه های خاص از ورق مس ضخیم استفاده می شود. در ظروف مس ارزان قیمت برای آنکه کار سریع تر آماده شود،

نقش و نگارها دقیق اجرا نمی شوند و بی دقت و آشفته کار می شوند،

اما درکارهای خاص چنان دقتی در اجرای نقش و نگارها می شود که گویا طرح ظرف برروی آن چاپ شده است و اینجاست که هنر مینا کاری خود را نشان می دهد.
.

ظروف میناکاری شده به لحاظ دوام ضد خش و با ثبات در رنگ می باشد و به لحاظ زیبایی براق و درخشان و قابل شست و شو می باشد ، تنها نکته ای که باید در نگهداری ظروف میناکاری توجه داشت وارد نشدن ضربه به بدنه آن می باشد .

در صورت رعایت این نکته ، ظروف میناکاری می تواند سالیان زیادی مورد استفاده قرار گیرد .

اصفهان مهد هنر و صنایع دستی در خاورمیانه می باشد 

 

خاتم کاری اصفهان

خاتم کاری نیز جز صنایع دستی اصفهان در دنیا شناخته شده است 

دقت کنید گاهی با چاپ خاتم به عنوان خاتم به شما ارایه نشود 

رنت خودرو بین المللی در اصفهان 09136123232

کرایه ماشین  بدون راننده در اصفهان

Rent a car Iran

شرکت بین المللی الو رنت ایران
info@rent32.ir 031 - 32 32 32 32